Pierwszy artykuł z cyklu Warsztat / DIY, w którym chciałbym poruszyć ważny temat jakim jest stan instalacji elektrycznej w bardziej wiekowych motocyklach.

W zeszłym sezonie organoleptyczna inspekcja regulatora napięcia wykazała, że jeden z przewodów był już przepalony. Po przewertowaniu ton informacji w Internecie o regulatorach w CBR1100XX oraz bolączek z układem ładowania zdecydowałem się podejść do tematu kompleksowo. Zakupiłem stator i regulator produkcji Electrosport.

Po odebraniu przesyłki i porównaniu konstrukcji regulatorów Tourmax i Electrosport miło się zaskoczyłem możliwościami odprowadzania ciepła przez regulator drugiego producenta.

Porównanie regulatorów napięcia Tourmax i Electrosport
Porównanie regulatorów napięcia Tourmax i ElectrosportPrzy okazji wymiany regulatora i statora postanowiłem zmodyfikować fabryczną instalację elektryczną motocykla poprzez instalację kostek łączeniowych hermetycznych oraz wymianę trzech przewodów pomiędzy regulatorem a wyjściem ze statora.Stan kostki przy regulatorze był nie do zaakceptowania.

Spalona kostka elektryczna regulatora

 Spalona kostka elektryczna regulatora
Spalona kostka elektryczna regulatora

 

Przewody zostały przygotowane w taki sposób aby zaciski zostały wsunięte bezpośrednio na styki regulatora. Dodatkowo każdy konektor otrzymał gratis kropelkę cyny a następnie otulony termokurczliwą koszulką.

Przewody z konektorami do przyłączenia regulatora
Przewody z konektorami do przyłączenia regulatora

 

Kostka hermetyczna do przyłączenia statora. W hermetycznej kostce po stronie statora styki zabezpieczyłem wazeliną techniczną.

Kostka hermetyczna
Kostka hermetyczna

 

Poniżej porównanie dwóch statorów

Porównanie statora typu zamiennik z Electrosport
Stator Electrosport

 

oraz stator zainstalowany już w deklu

Zainstalowany stator CBR1100XX
Zainstalowany stator CBR1100XX

 

Dobra rada dla motocyklistów Hond i nie tylko: wymiana statora i regulatora musi się odbyć z wymianą kostek przyłączeniowych po stronie statora i regulatora. U mnie zły stan tych elementów spowodował wypalenie przyłącza regulatora. Ponieważ zdecydowałem się na sztywne połączenie po stronie regulatora (konektory przylutowane do styków reglera) to zrobiłem mały zapas przewodów na kolejne cięcia do nowego regulatora. Po roku eksploatacji wszystko działa prawidłowo, napięcie ładowania na poziomie wzorowym.